Oyun

ETKİNLİK VAKTİ

2020 yılında başlayan salgın sürecinden ötürü sağlıkla kalabilmemiz için evde kalmamız gerekiyor biliyorsunuz ki. Bizler de bu süreçte evde kalan çocuklarımızla beraber her evde bulunan basit malzemeler ile kaliteli vakit geçirebilmeniz için hem eğlenceli hem eğitici etkinlikleri sizler için derledik.

  • Patates Baskısı

Edinmeniz gereken malzemeler patates ve suyu boya veya parmak boya efendim. Patatesleri kesiyoruz ve üstüne vermek istediğiniz şekilleri veriyorsunuz. İşte buradan sonrası çocuklarımıza kalmış… Hangi şekile hangi boyayı kullanmak istediğini karar verdikten sonra şekilleri boyadıktan sonra patateslerimiz baskıya hazııır. Bu etkinlikle çocuklarımızın motor becerilerini geliştirmekle beraber hayal güçlerini de beslemiş olacağız. Aynı konseptli etkinliği beraber yaptığınız bir doğa yürüyüşü ardından topladığınız yapraklarla da yapabilirsiniz.

  • Kolaj yapma

Kolaj etkinliği için gereken malzemeler gazete ve dergiler, makas, ve pirit. Dergi ve gazetelerden seçtiğiniz resim ve harfleri kesip bir kağıda yapıştırabilirsiniz. Kesilecek resimlerin seçim kararını ve yapıştırma şeklini çocuğunuza bırakmanız, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini besleyecektir. Kendi dergi veya gazetenizi yaptıktan sonra beraber yaptığınız etkinlik üzerinde konuşmanız ve çocuğunuzun ne anlatmak istediğini sorup dinlemeniz çocuğunuzun fikirlerini özgürce dile getirmesini teşvik edecektir.

  • Fotoğraf Çerçevesi

Hazırsanız evde çocuğunuzla beraber kendi fotoğraf çerçevenizi yapmanız için malzemeleri söylüyorum: makarna, dondurma çubukları, sulu/parmak boya, uhu

Öncelikle çerçevenize koymak istediğiniz fotoğrafı çocuğumuzla beraber seçtikten sonra makarna tanelerini boyamaya geçiyoruz. Makarna tanelerinin boyama işlemi tamamlandıktan sonra kurumaya bırakıyor ve çerçevemizin temeline yani çubuklara dönüyoruz. Seçtiğiniz fotoğrafın boyutuna göre çubukları birbirine dikdörtgen şeklinde yapıştırın daha sonra çubukların üzerine renkli makarnaları yapıştırın. İşlem bittikten sonra fotoğrafı çerçevenize yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz çerçevenin arkasına buzdolabı magnetleri yapıştırarak çerçevenizi buzdolabınız üzerinde sergileyebilirsiniz.

  • Oyun Hamuru

Evde kendi hamurumuzu çocuklarımızla beraber yapalım, oyun öncesi miniklerimizi yapılış aşamasında da görmek onlar için daha iyi olacaktır. Ayrıca organik hamurla oynayan çocuklarımız adına içimiz çok daha rahat edecektir.

Malzemeler;  1 ajda çay bardağı un, 1 çay bardağı su renkli oyun hamuru elde etmek istiyorsanız aşağıdaki belirttiğimiz meyve/sebze suyu, renksiz oyun hamuru için ise sadece su ekleyiniz. 2 yemek kaşığı sirke, (elma/üzüm farketmez) 2 yemek kaşığı ay çiçek yağı (kullanılan bazı tariflerde daha hoş kokması için bebek yağı da tercih ediliyor, bizden söylemesi) ve 1 çay kaşığı tuz.

Yapılışı;  Önce un’u bir tencereye koyunuz, üzerine renkli hamur yapmak istiyorsanız renkli sıvıyı renksiz hamur yapmak istiyorsanız suyu ekleyiniz. 2 yemek kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 çay kaşığı tuz’u ekledikten sonra hamurunuz yoğurulmanın ardından oyun oynamak için hazır olacaktır. Unutmayın ki her farklı renk için tarifi yeniden yapmanız gerekiyor. İyi eğlenceler minkler…

Dilerseniz renkli hamur yapımına ana renklerle başlayabilir ana renkleri karıştırarak eşde ettiğiniz ara renkler ile renkleri oyun halinde çocuklarınıza eğlenceli bir şekilde öğretebilirsiniz. Hamurları gıda boyası kullanmadan renklendirmek için sizler adına bir araştırma yaptık;  Renkler kısmı yukarıda ki linkten değiştirilmeden aynen kopyalandı bunu aranızda tartışın

Kırmızı: Yarım pancarı kabuklarıyla beraber bir su bardağı suda haşlayın. Bu suyu hamur malzemelerindeki 1 çay bardağı su yerine kullanın. Aynı şekilde nar ya da ahududu da farklı kırmızı tonları için gıda boyası görevi görecektir.

Turuncu: Yarım havucu bir miktar su ile haşlayın. Yumuşayan havucu rendeleyip ince süzgeçten geçirin. Ya da havucu katı meyve sıkacağından geçirerek havuç suyu elde edebilirsiniz. Turuncu hamur için 1 çay bardağı havuç suyunu hamurdaki su yerine kullanın. Sadece yarım çay bardağı havuç suyu elde ettiyseniz, yarım çay bardağı da suyu hamura eklemelisiniz. Yani hamura konacak olan su/renkli sebze suyu hep toplamda 1 çay bardağı ölçüsünde olmalı.

Mor: Birkaç kabuklu siyah üzümü veya mor lahanayı 1 su bardağı suda kaynatın. 1 çay bardağı mor renkli suyu hamurdaki su yerine koyun.

Yeşil: 1-2 yaprak ıspanağı bir bardak suda iyice haşlayın. Blenderdan geçirin ki hiç topak kalmasın. 1 çay bardağı ıspanak suyunu hamurdaki su yerine koyun.

Siyah: Kullanmanız gereken siyah havuç. Yöntemi ise turuncu tonu ile aynı.

Mavi: 7-8 yaban mersinini bir bardak suda iyice haşlayın, blenderdan veya ince süzgeçten geçirerek 1 çay bardağı kadarını hamurdaki su yerine kullanın.

Sarı: Zerdeçal veya safranı sıcak suyla sulandırın. Elde ettiğiniz 1 çay bardağı sarı suyu hamurdaki su yerine kullanın.

Kahverengi: 1 çay bardağı sıcak suya kahve veya kakao karıştırın. Bu kahverengi suyu hamurdaki su yerine kullanın.

  • Profesyonel Ev Yarışçısı


Oyuncak mağazalarından hazır alınmış araba pistlerini almak oldukça kolay fakat pahalı bir yöntem. Oysa bu pisti çok ucuza mal etmek mümkün. Üstelik yol güzergahı sizin hayal gücünüze bağlı.  Hemen bir kırtasiyeden renkli bantlar alın ve çocuğunuzla birlikte halı veya başka zemin üzerine bu bantlar ile kendi yolunuzu tasarlayın. Dilerseniz kullanılmayan kıyafetler veya eşyalarla bazı engeller de koyarak oyun deneyimini zenginleştirebilirsiniz. Bu tür oyunlarla çocuğunuzun, hayal gücünü ve problem çözme becerisini desteklemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.